top of page

Sıkça Sorulan Sorular

 • Sağlık ve Wellness Koçu kimdir?
  Kişi veya grupların sağlık hedeflerine ulaşmaları konusunda onlara bilimsel bilgiye dayalı mentorluk sunan, profesyonel koçluk ilkeleri eşliğinde sürdürülebilir “içsel motivasyon” kazanmmalarına destek olan ve bu dönüşüm yolculuğunda onları pozitif yönde cesaretlendiren profesyonel bir uzmandır. Her danışanı “biricik” ve “kendi hayatının uzmanı” olarak onurlandırır. Tüm etkileşimlerin saygıyla, şefkatle ve yargısızca olmasına özen gösterir.
 • Sağlık ve Wellness Koçunun hizmet kapsamı nedir?
  Profesyonel koçluk metodolojilerinden faydalanarak, kişinin ulaşmak istediği hedefler doğrultusunda iç ve dış kaynaklarını harekete geçirmesine ve öz yönetim stratejisini oluşturmasına destek olur. Kişiye hareket, egzersiz, zihinsel tutum, sezgisel beslenme ilkeleri, fonksiyonel beslenme stratejileri, sindirim, stres yönetimi, duygusal dayanıklılık, duygu regülasyonu vb. alanlarda bilimsel bilgiye dayalı mentorluk ve rehberlik sunar. Kişiye uzman veya hekim tarafından reçete edilen tedavi, terapi ve protokollerin uygulanmasına destek olur.
 • Sağlık ve Wellness Koçu ne yapmaz?
  Hekim değildir. Tanı, teşhis ve tedavi sunmaz. Diyetisyen değildir. Beslenme programı ve reçetesi yazmaz. Psikolog/Psikoterapist değildir. Psikolojik tanı, teşhis ve tedavi sunmaz.
 • Koçluk hizmetimde hangi alanlara öncelik veriyorum?
  Sunduğum koçluk hizmeti her zaman bütüncül sağlığa odaklanır. Kişiyi zihin-beden-duygu üçgeninde ele alır. Merkezde danışan ve onun “biricikliği” vardır. Kişinin genel sağlığı ve esenliğine yönelik ihtiyaçları ve istekleri doğrultusunda öncelikli çalıştığım konular şunlardır: Hareket, Egzersiz ve Dinlenme, Beslenme, Sindirim, Boşaltım, Bağışıklık Sistemi, Uyku hijyeni, Nefes alışkanlıkları, Mindfulness, Zihin-Beden Farkındalığı, Fiziki çevre, İlişkiler ve İletişim, Maneviyat, Özşefkat, Özsaygı, Özdeğer, Stres Yönetimi, Duygu Regülasyonu,vb.
 • Koçluk hizmetimin “güvenilirlik” kapsamı nedir?
  Koçluk ilişkimiz çerçevesinde paylaştığınız yazılı, sözlü ve görsel tüm bilgiler ve mahremiyetiniz, süresiz bir şekilde korunur ve üçüncü bir şahıs veya kurumla paylaşılmaz.
 • Koçluk hizmeti almak kişinin ne işine yarar?
  Sağlık ve Wellness Koçu, bir nevi “Sağlıkta Davranış Değişikliği Uzmanı”nız olarak hizmet etmek için oradadır. Kişisel sağlık, zindelik ve esenlik hedeflerinize ulaşmak için çalışmanıza yardımcı olmak üzere eğitilmiş profesyonellerdir. Sürekli erteleme, bahane üretme, koşulları suçlama veya kendini yargılama/eleştirme sarmalına girdiyseniz ve bir türlü çıkamıyorsanız; bir koçla çalışmak kendi sağlığınıza yapabileceğiniz en kıymetli yatırımlardan biridir. Aynı zamanda, gerekli durumlarda hekimler ve diğer sağlık uzmanları tarafından verilmiş tedavi, protokol ve tavsiyelerin kişi tarafından hayata geçirilebilmesi ve sürdürülebilmesi için oluşan destek ihtiyacını tamamlamakta görev alırlar. Bununla birlikte şöyle bir gerçek de var ki: hekimlerin ve uzmanların, obezite, metabolik rahatsızlıklar, kronik hastalıklar veya diğer ciddi sağlık sorunları ile mücadele eden hastalara gereken değişiklikleri yapmalarında uzun vadeli destek sunabilecek zamanları ve imkanları yoktur. Kişinin bunlar için bir Sağlık ve Wellness Koçundan destek alması, süreçteki istikrar ve verim açısından çok önemli bir fark yaratır.
 • Koçluk sürecinde genellikle hangi zorluklarla karşılaşırız?
  Başlangıçta her ne kadar kendinizi çok kararlı, çok net, yüksek motivasyonlu ve adanmış hissetseniz de; mevcut alışkanlıkları değiştirmek, yenilerini inşa etmek ve sürdürülebilir kılmak zorlu bir süreçtir. Alışkanlıklar; kök nedenlerine inmeden, altında yatan ihtiyaçları gerçek anlamda keşfetmeden yenileriyle ASLA değiştirilemez. Sistem kabul etmez. Bilinçaltı çok kuvvetli ve hızlı hareket eder. Değişime tüm gücüyle direnmek adına istikrarlı ve çok yönlü bir altyapıya sahiptir. Dolayısıyla, bu yolculukta daima irili ufaklı dirençlerle karşılaşırız. Kendinizi değişime çok hazır hissettiğinizi düşünürken, içinizde bu dirençlerin oluşması sizde başlangıçta şaşkınlık, öfke, hayal kırıklığı, üzüntü, kaçma isteği ve bıkkınlık gibi hisler yaratabilir. Ama bu tepkileri seviyoruz, çünkü doğru yolda olduğumuzu gösterirler. Süreçteki zorluk, bulduğu her fırsatta gelip cesaretinizi ve kararlılığınızı kırmak isteyecektir. Böyle bir durum yaşayacak olursanız, alışkanlıklarla çalışmak ve onları dönüştürmenin zorlu patikalarından geçiyor olduğunuzu hatırlayın ve koçluk hizmetinden alacağınız desteğe içtenlikle tutunun. Yolculuğa verdiğiniz tüm emeğe ve niyetinize güvenin.
 • Ne kadar süre koçluk hizmeti almalıyım?
  İhtiyaç duyduğunuz sürece koçluk hizmeti alabilirsiniz. Yapılan çalışmalar genellikle hayatınızda zihinsel, bedensel ve duygusal faydaların görünür hale gelmesi için en az 1 yıllık bir süreçten bahsediyor. Ben sürece esnek bakıyorum ancak zihinsel olarak kendinizi başlangıçta minimum 3 ay bu yolculuğa odaklamanızı ve adamanızı içtenlikle öneririm.
 • Seanslar nerede ve ne şekilde yapılıyor?
  Seanslar online olarak ve haftalık gerçekleşiyor. Programlamış olduğumuz takvimde tarih ve saat olarak bir iptal veya değişiklik ihtiyacınız olması halinde, bunu en az 24 saat öncesinden bildirmenizi talep ediyorum. Haber verilmemiş veya geç kalınmış iptallerde seans yapılmış olarak ücretlendirilirsiniz.
bottom of page