top of page
aaron-burden-nJ2YCCnVp6k-unsplash.jpg

Uyumlu Zihin

Beynimizden beklentilerimiz gerçekçilikten uzak olduğunda, kendimizle olan ilişkimize zarar vermekle kalmaz, aynı zamanda yapamamanın yarattığı ekstra stres yüzünden, sürecimizi de baltalamış oluruz. Üstüne, değiştirmeye çalışıp da devam ettiremediğimiz her girişim, hayal kırıklığımızı biraz daha arttırır.

 

Peki, yeterince bilgili ve istekli olduğumuzu düşünmemize rağmen neden istediğimiz değişiklikleri sürdüremeyiz?

  1. Bedenimizdeki tüm sistemler yakıt ekonomisiyle çalışır. Beynimiz “alışkanlıklar” geliştirebilmesi sayesinde, daha az enerji harcayıp daha az zihinsel alan kullanır, böylece başka şeylere odaklanabilmesi için kendine daha fazla imkan yaratır. Yani biz, minimum enerji tüketmek için alışkanlıklar oluşturarak hareket eden canlılarız.

  2. Hoşumuza gitsin veya gitmesin, eylemlerimiz her zaman bir ihtiyacımızı karşılar. Bize iyi gelmeyen alışkanlıkları neden edinmiş olduğumuzu ve onlardan nasıl bir “kazanç” sağlıyor olduğumuzu iyice anlamadan, onları sağlıklı yaşam alışkanlıklarıyla değiştiremeyiz. 

  3. Beynimiz “aşinalık” sever. Yani, güvende hissettiği, onun için bilindik ve risksiz olan alanlar, durumlar ve eylemler, beynimizin stres ve duygularla ilgili bölümlerini yatıştırır. Dolayısıyla farkında bile olmadan, bilinçaltımızda alışkanlıklar gelişir ve bu alışkanlıkları değiştirmek istediğimiz zaman yoğun bir dirençle karşılaşır, ekstra zorluk çekeriz.

Bu kısırdöngüyü kırabilecek olan şey, beynimizden gerçekçi olarak ne bekleyeceğimizi öğrenmek ve kalıcı değişim yaratabilmek için Nörobilim ve Davranış Bilimleri tarafından geliştirilen pratik araçları kullanmayı öğrenmektir.

 

Transteorik Model (Transtheoretical Model - TTM) çatısı altında; Motivational Interviewing, Appreciative Inquiry, SMART Action Planning vb metotlar eşliğinde, Nörobilim ve Davranış Bilimleri tarafından geliştirilen Alışkanlık Oluşturma – Alışkanlık Döngüsü Kırma stratejileri ve pratiklerini kullanarak kişiye ve ihtiyaca özel sunduğum koçluk programı, hedeflediğin sağlıklı yaşam alışkanlıklarını kazanmanı ve sürdürmeni sağlıyor. 

Başlıca Faydalar

 

  • Gelişim Odaklı Zihniyet kazanma (Growth Mindset)

  • Davranış değişikliğine yönelik iç motivasyon kazanma

  • Stres yönetim kaynaklarını oluşturma

  • Kişiye özel “Alışkanlık Kazanma” Stratejileri 

  • Erteleme-Üşenme-Bahane üretme döngüsünü kırma taktikleri

  • Zorlayıcı zamanlar için Destekleyici Araçlar

bottom of page